Alek Rogoziński / Czas na książkę

Kryminały na wesoło czyli twórczość Alka Rogozińskiego

Alek Rogoziński a właściwie Aleksander Rogoziński urodzony w 1973 r. w Warszawie jest polskim dziennikarzem, redaktorem i pisarzem. Gatunkiem pisarstwa, który uprawia jest komedia kryminalna, gdzie prócz zbrodni i poszukiwania prawdy odnajdziemy elementy komizmu z namiastką czarnego humoru. Tworzy także powieści obyczajowe, thrillery, sensacje oraz romans. Autor z uśmiechem i przewrotnością określa się mianem kryminalisty. Nim jednak na dobre zajął się literaturą piękną studiował archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim, później polonistykę na Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno – Pedagogicznej w Łowiczu by ponownie stać się żakiem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia polska. Nim stał się pisarzem aktywnie działał jako redaktor w kultowej Rozgłośni Harcerskiej (najstarszej polskiej niepublicznej stacji radiowej), potem jako prezenter oraz DJ w Radiu Plus i w warszawskim Radiu Kolor. Obecnie pisze artykuły do magazynu “Party”. Zadebiutował kryminałem “Ukochany z piekła rodem” w marcu 2015 roku. Książka uzyskała pierwsze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych EMPIK. Największym hobby Rogozińskiego jest muzyka. Uwielbia kawałki Madonny, utwory Jima Morrisona, jego idolem jest także The Doors oraz Kate Bush. Pasjonują go także podróże, marzy by przemierzyć cały świat, a na starość zamieszkać na którejś z wysp Morza Śródziemnego i całkowicie oddać się pisarstwu.

Twórczość

Alek Rogoziński jest autorem dwóch serii. W ramach serii Joanna i Betty ukazała się książka “Ukochany z piekła rodem” oraz “Morderstwo na Korfu”. W serii Róża Krull na tropie opublikowana została powieść: “Do trzech razy śmierć”, “Lustereczko, powiedz przecie” oraz “Kto zabił Kopciuszka”. Rogoziński jest autorem także innych książek jak np. “Pudełko z marzeniami” czy “Śmierć w blasku fleszy”. Książka “Jak Cię zabić, kochanie” została przełożona na język angielski. Książki sygnowane jego nazwiskiem rozeszły się w nakładzie ponad 150 tysięcy egzemplarzy

Nagrody

Prócz pierwszego miejsca na liście bestsellerów kryminalnych był dwukrotnie nominowany w plebiscycie Książka roku portalu Lubimy Czytać za powieść “Jak Cię zabić, kochanie?”,  w której główna bohaterka, by odziedziczyć ogromny spadek, musi pozbyć się niekochanego męża oraz “Do trzech razy śmierć”, gdzie na zjeździe pisarzy zostaje truta koleżanka Róży Krull. W plebiscycie “Zbrodnia z przymrużeniem oka” został nagrodzony pierwszą nagrodą w 2017 roku za książkę “Lustereczko, powiedz przecie”. Tę samą pierwszą  nagrodę zdobył rok później za powieść “Zbrodnia w wielkim mieście”.

Inscenizacje

W 2019 r. na deskach Teatru Druga Sfera w Warszawie odbyła się premiera sztuki opartej na powieści “Raz, dwa, trzy… giniesz ty!”.

People obraz autorstwa yanalya - www.freepik.com

Author

biuro@seodot.pl